IVTTA RAYTING

 

Her turnuva öncesi turnuvaya katılımını bildiren oyuncular rating puanlarına göre sıralanarak 6 veya 7 kişilik gruplar oluşturmaktadır. Gruptaki tüm oyuncular birbirleriyle toplam  4 set üzerinden maçlarını yaptıktan sonra puanlar tekrar hesaplanarak tüm oyuncuların yeni puanları toplanmakta ve bir sonraki turnuva için gruplar belirlenmektedir.

Bu sisteme göre oynanan maçlarda kazanılan ve kaybedilen puanları iki oyuncu arasındaki puan farkı belirlemektedir.

“puan farkı” kolonunda belirtilen aralıklardaki puan farkına sahip iki oyuncu karşılaştığında;

*puan farkı 0-50 aralığında ise, alınan skorlara göre tabloda belirtilen puan kazancı veya kaybı gerçekleşecektir. Ayrıca skor 3-0 olduğunda bile son set 25 puan değerinde olduğundan son sayıya kadar iki tarafta gevşeme lüksüne sahip olamayacaktır. Çünkü 4-0 yenilen oyuncu 50 puan kaybederken son seti alması durumunda 25 puan kaybedecektir.

*puan farkı 50-150 aralığında ise, yüksek puanlı oyuncu 4-0 kazandığında 46 puan alacak rakibi ise 46 puan kaybedecektir. Beraberlik yani 2-2 olursa yüksek puanlı oyuncu 4 puan kaybedecek, düşük puanlı oyuncu ise 4 puan kazanacaktır. Bu durmda beraberlik dahi yüksek puanlı oyuncuda puan kaybına neden olacaktır.

*puan farkı 751-850 aralığında ise, yüksek puanlı oyuncumaçı 3-1 kazansa dahi 7 puan kaybedecektir. Bu durum maçların büyük bir ciddiyet içerisinde oynanmasına neden olarak oyuncuların gelişimine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

 

Örneğin, 4. gruptaki bir oyuncu tüm rakiplerini 4-0 yenerek çok yüksek bir puan topladığında 1. gruba geçebileceği gibi, 1. gruptaki bir oyuncu çok kötü maçlar çıkardığında kendini 4.grupta bulabilecektir.

Bu sistemin hem maçların dişe diş geçmesini sağlayacağına hem de oyuncu gelişimine katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Katılan arkadaşlara başarılar dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s